گواهی ارگانیک چیست؟ چگونه برای مزرعه و محصولات خود گواهی بگیریم؟

استاندارد ارگانیک ایران

اخذ گواهی ارگانیک یکی از الزامات و مراحل مهم راه اندازی مزرعه ارگانیک است. با گارلیکا همراه باشید تا مراحل و جزئیات اخذ تاییدیه ها در کشاورزی ارگانیک را بررسی کنیم. 

فهرست 

 • گواهی ارگانیک چیست؟
 • مراحل صدور گواهی چگونه است؟
 • هزینه ها و قیمت ها
 • چرا به گواهی نیاز داریم؟
 • تاریخچه گواهی های ارگانیک
 • انواع گواهی های ارگانیک
 • گواهی ارگانیک توسط چه سازمانها یا موسساتی صادر می شود؟
 • زمان لازم برای صدور گواهی ها بعد از طی شدن کلیه مراحل
 • چه مرجعی به فعالیت شرکت های بازرسی کننده نظارت می کند؟
 • ۸ تا از مهم ترین گواهی نامه های ارگانیک در جهان
 • منابع 

گواهی ارگانیک چیست؟

گواهینامه ارگانیک نوعی تاییدیه است که برای تضمین ارگانیک بودن محصولات کشاورزی صادر می شود. به وسیله این تاییدیه ها و لوگوها و هولوگرام های ارگانیک می توان در مغازه ها و میوه فروشی ها محصولات ارگانیک را از غیر ارگانیک تشخیص داد.

مراحل صدور گواهی ارگانیک چگونه است؟

مراحل صدور گواهی به صورت زیر است:

 • ابتدا باید مزرعه‌دار دوره گذار به ارگانیک را شروع کرده و کارها و تغییرات مربوط به روش های ارگانیک را در مزرعه اعمال کند
 • سپس درخواست بازرسی به یکی از شرکت‌های صادرکننده گواهی بدهد. آنها در فرصت مناسب از مزرعه بازدید کرده و مستندات لازم را جمع‌آوری می‌کنند
 • براساس شرایط مزرعه و مطابقت آن با استانداردها برای یک سال از شروع دوره گذار شرکت بازرس  گواهی “در حال گذار به ارگانیک” صادر می کند. در این مرحله شما نمی توانید محصولات را با مارک “ارگانیک” بفروشید؛ بلکه به عنوان “در حال گذار به ارگانیک” به فروش برسانید.
 • بعد از یک یا دو سال اگر مزرعه چهارچوب‌های استاندارد را رعایت نمود و به سطوح قابل قبول رسید شرکت بازرسی گواهی را صادر می کند. از آن به بعد شما می توانید محصولات را تحت عنوان “ارگانیک” به بازار های ملی و بین المللی صادر کنید

 

هزینه گواهی ارگانیک

محاسبه هزینه بازرسی و اعطای گواهینامه به فاکتورهای متعددی در هر پروژه بستگی دارد:

 • نوع پروژه : باغی، زراعی، دامداری، واحد فرآوری، صنایع تبدیلی، محصولات بیولوژیک مورد استفاده در مزرعه، نهاده ها و بذرهای دامی و گیاهی
 • میزان فعالیت های مثبت صورت پذیرفته توسط متقاضی در روند تولید همگام با گواهینامه درخواستی
 • نوع گواهینامه درخواستی: استانداردهای ملی یا بین المللی و یا گواهی های دوره گذارارگانیک
 • هزینه های ایاب و ذهاب به مزرعه: بهتر است از شرکتی استفاده کنیم که دفتر آن به محل مزرعه نزدیک تر است

در کشورهای توسعه یافته هزینه صدور گواهی ارگانیک از ۵۰۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار در سال است. اما در کشورمان و برای صدور گواهی های ملی و حتی بین المللی چیزی در حدود ۲ الی ۱۰ میلیون تومان در سال است.

بخوانیم دوره گذار مزرعه ارگانیک و مدیریت آن

چرا به گواهی نیاز داریم؟

صرفاً برای شناختن و تایید شدن محصولات کشاورزی و در واقع تضمین سلامت آنها به لوگو و گواهی ارگانیک نیازمندیم.  بعضی از محصولات کشاورزی صادر می شوند. برای صادرات به کشورهای خارجی نیازمند دریافت گواهی های ارگانیک ملی و بین المللی هستیم.

بسیاری از کشاورزان ارگانیک به خصوص در کشورهای توسعه یافته برای محصولات یا مزرعه خود لوگو و یا تاییدیه ارگانیک نمی‌گیرند بلکه تولیدات خود را در بازارهای محلی و شهری می فروشند.

تاریخچه گواهی های ارگانیک

کشاورزی ارگانیک به شکل کنونی از سال ۱۹۹۰ میلادی معمول شد سپس خیلی‌زود USDA (سازمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا) به فکر ایجاد استانداردی برای کشاورزی ارگانیک افتاد. در سال ۲۰۰۰ میلادی این استاندارد تکمیل و اصلاح شد و در ردیف استانداردهای الزامی برای اجرا در مزارع ارگانیک ابلاغ شد.

می گویند کشاورزی ارگانیک به صورت کاملا علمی اولین بار در دهه ۱۹۴۰ میلادی در انگلستان توسط گیاه شناسی به نام آلبرت هاوارد مطرح شد.

انواع گواهی های ارگانیک

گواهی های ارگانیک انواع مختلفی دارند. گواهی ها معمولا برای تایید ارگانیک بودن محصول، گواهی ارگانیک بودن مزرعه و طریقه مدیریت آن، روش های انتقال، تولید، بسته بندی، تولید بذر و یا تولید نهاده‌های ارگانیک صادر می‌شوند.

گواهی ارگانیک توسط چه سازمانها یا موسساتی صادر می شود؟

سازمان تایید صلاحیت ایران

موسسه های تایید صلاحیت شده توسط مرکز ملی تایید صلاحیت ایران اجازه بازرسی و مسئولیت کنترل، تطبیق و صحت تولید، فرآوری،  حمل و نقل، واردات و صادرات محصول را بر اساس مقررات و استانداردها بر عهده دارند و به طور رسمی و قانونی گواهی های مختلف ارگانیک ملی و بین‌المللی را صادر می‌کنند.

زمان لازم برای صدور گواهی بعد از طی شدن کلیه مراحل

چیزی در حدود ۶ ماه الی یک سال طول می کشد!!

 

چه مرجعی بر فعالیت شرکت های گواهی کننده نظارت می کند؟

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران مرجع تایید صلاحیت شرکت های بازرسی و صدور گواهی ارگانیک است. شرکتهای بازرسی کننده در زمینه کشاورزی ارگانیک معمولاً استاندارد هایی مانند ISO/IEC ۱۷۰۲۰ را رعایت می‌کنند و بر اساس استانداردهای ایران گپ و استاندارد ۱۱۰۰۰ از استانداردهای ملی مرتبط با کشاورزی اقدام به صدور گواهی ارگانیک می نمایند. در صورت داشتن هرگونه شکایت و تخلف از عملکرد شرکت های بازرسی، باید به مرکز ملی تایید صلاحیت شکایت نمود.

۸ تا از مهمترین استانداردهای ارگانیک در جهان

USDAcertification

از اولین و معروف ترین استانداردهای ارگانیک جهان. دامنه فعالیت آن بصورت بین المللی است. فقط به محصولاتی تعلق می گیرد که درجه بندی کیفی دقیقی را رعایت می کنند. از استانداردهای بسیار سختگیر دنیاست.

QAIcertification

این استاندارد یکی از آژانس های کنترل کیفیت زیر مجموعه USDA است. رژیم ارگانیک کانادا (COR) هم از آن پیروی می کند. دامنه فعالیت آن ایالات متحده آمریکا، کانادا، ژاپن، آمریکای جنوبی و اتحادیه اروپاست.

NICScertification

از استانداردهای بین المللی زیر نظر USDA است و در زمینه دادن گواهی به محصولات غذایی در سراسر جهان فعالیت می کند.

EUcertification

استاندارد معروف و سختگیرانه اتحادیه اروپا! این استاندارد بر تمام مراحل از تولید تا رسیدن محصول به دست مشتری به طور سختگیرانه بر فرآیندها نظارت مستقیم دارد. هر محصول غذایی و کشاورزی وارداتی به قاره اروپا باید استانداردها و تاییدیه های آن را کسب کنند.

SCScertification

یکی از اولین موسساتی است که توسط USDA برای نظارت بر غذاهای ارگانیک تاسیس و راه اندازی شد. دامنه فعالیت آن بین المللی است.

IFOAMcertification

IFOAM یک سازمان غیر دولتی و غیر انتفاعی است که اولین قوانین و استانداردهای ارگانیک را از سال ۱۹۸۰ ارائه نموده است. در واقع IFOAM مروج و مبلغ اصلی روشهای کشاورزی ارگانیک در جهان است. با تشویق ها و حمایت های IFOAM کشورهای مختلف دنیا راغب به پیوستن در جنبش کشاورزی ارگانیک شدند. 

OMRIcertification

یکی از استانداردهایی که بر جوانب مختلف تولید غذای ارگانیک نظارت دارد.

CCOFcertification

استاندارد ارگانیک ایالت کالیفرنیا. مقر آن در همین ایالت در آمریکا واقع شده است. دامنه فعالیت آن بین المللی بوده و بیشتر گواهی های مربوط به صادرات محصولات ارگانیک را ارائه می دهند.


منابع

وبسایت sisma– گواهی های ارگانیک برتر

IFOAM

وبسایت organiccert

وبسایت زیست آنلاین


یعقوب دلیجه

محقق در زمینه کشاورزی ارگانیک

تولید کننده حرفه ای سیر

علاقه مند به کشاورزی مدرن و هوشمند سازی و بهینه سازی فرآیندها

مسلط به زبان انگلیسی (خواندن و گوش دادن و ترجمه)

مسلط به طراحی سایت با وردپرس 

آشنا به مباحث SEO

آشنا به تولید محتوای ناب اینترنتی

آشنا به فرآیندهای کشاورزی و دامپروری

و البته خوره کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *