مهم‌ترین آفتهای سیر را بشناسیم!

حشرات آفت در گیاه سیر

در این مطلب از وبسایت گارلیکا، می‌خواهیم مهم‌ترین آفتهای سیر را بررسی کنیم. منشا اغلب این آفتها حشرات هستند. حشرات مضری که گاهی خسارت‌های سنگینی به مزارع سیر وارد می‌کنند. سیر یکی از گیاهان دارویی مهم و استراتژیک در ایران است و ارزش صادراتی بالایی دارد. با گارلیکا همراه باشید و با آفتهای مهم مزرعه سیر خود و راه‌های مبارزه با آنها آشنا شوید. برای مطالعه این مطلب حدود ۲۵ دقیقه زمان نیاز دارید.

بخوانیم و بدانیم: با علفهای هرز گیاه سیر آشنا شویم!

بخوانیم و بدانیم: با بیماریهای سیر آشنا شویم!

مگس سیر و پیاز

مگس سیر و پیاز

معرفی

جزو مهم‌ترین آفتهای سیر است. حشره بالغ آن خاکستری رنگ، به طول ۶ میلی متر است. اندازه آن کمی کوچکتر از مگس‌های معمولی است. تخم‌ها سفیدرنگ بوده و دراز هستند. لارو آن به رنگ سفید، کرم مانند و بدون پا است. ۸ میلی‌متر طول دارد و دارای دو بازوی آرواره مانند به رنگ سیاه در انتهای آن است. شفیره این حشره نیز بیضی شکل بوده و به رنگ قهوه‌ای تیره است. ۶ میلی متر طول دارد و کاملا شبیه به دانه گندم یا برنج است.

لارو مگس پیاز

لارو مگس پیاز

دوره زندگی

مگس سیر در سال سه دوره را می‌گذراند. حشره بالغ از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد ظاهر می‌شود. در این زمان حشره ماده در نزدیکی گیاه سیر و در خاک تخم ریزی می‌کند. حشره خیلی زود و در زمان ۱ هفته از تخم بیرون می‌آید. در مرحله لاروی به حبه‌های سیر در قسمت انتهایی و ریشه گیاه حمله می‌کند. در طول ۲ الی ۳ هفته به مرحله شفیرگی می‌رسد. معمولا در این زمان کشاورزان سیرها را برداشت می‌کنند. سپس شفیره مگس سیر یا پیاز در داخل خاک زندگی می‌کند و بعد از دو هفته بالغ می‌شود. در مرحله سوم هم حشرات بالغ دوباره در طول زمستان تولید مثل می‌کنند. و در بهار دوباره ظاهر می‌شوند.

محصولات هدف

پیاز، سیر، موسیر و تره فرنگی. البته بیشتر از همه، پیاز را ترجیح می‌دهد.

خرابی

مگس سیر از قسمت‌های انتهایی سیر و حبه‌های آن تغذیه می‌کند و باعث خرابی آنها می‌شود. گیاه آلوده پلاسیده و پژمرده می‌شود. رنگ برگ‌ها به تدریج زرد می‌شوند. این زرد شدن از برگ‌های نزدیک به زمین شروع شده و به کل برگ‌ها می‌رسد و باعث مرگ گیاه می‌شود. این آفت بیشترین خسارت را در بهار می‌زند. سیرهای جوان در مقابل این آفت بسیار آسیب پذیرند و به راحتی از بین می‌روند. سیرهای بالغ مقاومت می‌کنند. اما تقریبا غیرقابل استفاده می‌شوند. آسیب مگس پیازباعث از بین رفتن غلاف محافظ حبه‌‌‌های سیر و آسیب پذیری بیشتر گیاه به سایر عوامل آسیب رسان می‌شود.

گیاه آلوده به مگس پیاز

نظارت و پایش

آفتهای سیر در مزرعه باید به طور مداوم بررسی و پایش شوند. از تله‌های چسبنده سفیدرنگ برای پایش و بررسی مگس سیر و پیاز استفاده کنید. برای هر ۱۰۰۰ متر ۱ تله لازم است. تله‌ها بهتر است از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد (کمی قبل از برداشت) در مزرعه باشند. سعی کنید هر روز تله‌ها را بازدید نمایید.تله مگس پیاز

بهتر است در هنگام بازدید به صورت شانسی (رندوم) محل تله‌ها را تغییر دهید. حال چگونه وضعیت بحرانی را تشخیص دهیم؟ تله ها را بازدید کنید. اگر هر روز و در هکتار سیر، بیشتر از ۱ حشره در تله‌ها بودند، پس وضعیت مزرعه خوب نیست. اما اگر مثلا در یک ماه به طور میانگین در هر تله کمتر از ۳۰ حشره بود، پس وضعیت مزرعه بد نیست.

مبارزه بیولوژیک

استفاده از زنبورهای شکارگر و انگل، شیخک و سایر حشرات شکارگر.

روشهای زراعی مبارزه با آفت مگس سیر

فقط بذرهای سالم و عاری از هرگونه آلودگی بکارید. بقایای سیرها و برگ‌های آلوده را از مزرعه جمع‌آوری کرده و خارج از مزرعه بسوزانید. این کار باعث جلوگیری از انتشار آفت در فصل بعدی می‌شود. از کودهای حیوانی تازه و عمل آوری نشده استفاده نکنید. هم باعث شیوع قارچ می‌شوند. و هم تخم آفتهایی مانند مگس سیر و پیاز را در خود دارند. هیچ‌وقت به طور متوالی در یک زمین مشخص محصولات پیازی (سیر، پیاز و موسیر) نکارید. بدین ترتیب کمک زیادی برای کنترل آفتهای سیر خود می‌کنید.

کنترل شیمیایی آفت مگس سیر و پیاز

کنترل شیمیایی برای مزارع ارگانیک توصیه نمی‌شود. تنها گزینه موجود برای کنترل شیمیایی مگس سیر و پیاز، کلرپیریفوس است. این آفت کش باید در ۸-۱۰ صبح یا ۶-۹ بعد از ظهر مصرف شود. در هنگام سمپاشی حتما باید تمام اطراف مزرعه را نیز سمپاشی نمود. بدین ترتیب حشره آفت جدید نیز از اطراف نمی‌تواند وارد مزرعه شود.

تریپس‌ها

تریپس‌ها از آفتهای سیر و پیاز بوده و بعضی اوقات به محصول سیر حمله می‌کنند.

تریپس سیر

مشخصات

حشراتی بسیار ریز هستند و به سختی دیده می‌شوند. ۱ میلی متر طول دارند. قهوه ای و مایل به زرد بوده و دارای بالهای و پرزهای کوچک هستند. این حشره قبل از بلوغ بال ندارد.

دوره زندگی

در هر سال ۳ الی ۴ نسل زاد و ولد می‌کنند. هرساله حشرات بالغ در بین بقایای آلوده محصولات و علف‌های هرز زمستان گذرانی می‌کنند. ۵ تا ۱۰ روز بعد از تخم‌ریزی، لاروهای حشره از تخم بیرون می‌آیند. در عرض ۲تا۴ هفته لاروها به حشره جوان تبدیل می‌شوند. تا مرحله جوانی حشره از محصول سیر تغذیه می‌کند. سپس باقیمانده مراحل بلوغ را در خاک طی می‌کند. هوای گرم و خشک باعث طغیان این آفت می‌شود.

خرابی و آسیب‌های تریپس در مزرعه سیر

تریپس‌ها اغلب با خراش دادن، سوراخ کردن و مکیدن گیاهان و میوه آنها تغذیه می‌کنند. این اتفاق باعث ایجاد رگه‌های خاکستری و نقره‌ای مانند بر روی برگ گیاه می‌شود. خرابی تریپس بر روی حبه های سیر

همچنین باعث خالدار و نقطه نقطه شدن محصول سیر می‌گردد. خرابی بیشتر باعث پیچ خوردگی حبه‌های سیر و از بین رفتن بازارپسندی آن خواهد شد. با برداشت انبار کردن سیر، تریپس‌ها وارد فضای انبار شده و خسارت زیادی وارد می‌کنند. پس قبل از برداشت بهتر است همه سیرهای آلوده را جدا کنید.

نظارت و پایش

برای بررسی سطح آلودگی مزرعه از صفحه‌های چسبناک (تله‌های چسبی) به رنگ‌های سفید و زرد استفاده کنید. بوسیله این تله‌ها قبل از آلوده شدن مزرعه می‌توان جلوی آفت گرفت و شرایط را مدیریت کرد. وقتی از مزرعه بازدید به عمل می‌آورید، حتما یک ذره بین معمولی به همراه داشته باشید. با این ذره بین برگ‌های گیاه سیر را دقیق‌تر بررسی کنید. تریپس‌ها اهمیت بیشتری در محصول پیاز دارند. اما باز هم باید مراقب بود.

کنترل تریپس به روش‌های زراعی

از کاشت بذرهای آلوده اجتناب کنید. قبل از کاشت سیر، علفهای هرز را چیده و از مزرعه دور کنید. می‌توانید بقایای گیاهی و علفهای هرز را به توده کود و کمپوست خود اضافه نمایید. آبیاری بارانی به کنترل تریپس کمک می‌کند. تریپس آفت مشترک محصولات دیگر نیز هست. محصولاتی مانند یونجه، شبدر و گندم هم با تریپس درگیر هستند. در نزدیکی این محصولات سعی کنید سیر و پیاز و موسیر نکارید.

روشهای کنترل شیمیایی

این روشها برای مزارع ارگانیک توصیه نمی‌شود. برای کنترل شیمیایی آفت تریپس از سموم شیمیایی زیر استفاده می‌شود. Malathonin , Matador , Silencer , Delegate , Success , Entrast , Movento , Exirel , Agri-Meck

بخوانیم و بدانیم: کنترل شیمیایی علفهای هرز سیر 

کنه سیر

کنه‌ها انواع مختلفی دارند. بعضی از آنها از خون حیوانات تغذیه می‌کنند. بعضی از آنها هم از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند. یکی از از آنها جزو آفتهای سیر محسوب می‌شود.

کنه سیر

مشخصات

حشره‌ای بیضی شکل، بسیار کوچک، درخشان، کرم رنگ و با پاهای قهوه‌ای رنگ است.

نوع خرابی

کنه‌ها اغلب بر روی حبه‌های سیر خرابی‌های فیزیکی ایجاد می‌کنند. آنها لایه محافظ بیرونی حبه‌های سیر را خراب و سوراخ کرده و باعث ورود قارچ‌ها و عوامل بیماری‌زا به داخل حبه سیر می‌شوند. در گیاه سیر آلوده آنها را می‌توان در قسمت‌های انتهایی و نزدیک به ریشه دید. خرابی کنه‌ها به صورت تاول‌های ریز قهوه‌ای رنگ بر روی حبه‌ها شروع می‌شود. گیاه آلوده معمولا حالت شادابی خود را از دست داده و از رشد باز می‌ماند. اگر گیاه آلوده و محصول آن به انبار راه پیدا کند، باعث گسترش قارچ و کپک می‌شود.

آسیب کنه سیر روی حبه ها

بررسی و پایش

قسمت انتهایی (ریشه) حبه را ببرید و پوست حبه را جدا کنید. در صورت آلوده بودن، با ذره بین به راحتی قابل مشاهده است.

کنترل آفت کنه با روش‌های زراعی

در صورت استفاده از کودهای حیوانی فقط از کودهای عمل آوری شده و پوسیده استفاده کنید. کاشت بذر سالم، مهم‌ترین نکته برای پیشگیری و کنترل آفت است. کشت تناوبی با محصولات غیر پیازی توصیه می‌شود. در فرآیند انبار و ذخیره سازی محصول، حتما به اصول بهداشتی توجه ویژه شود.

آفت برگخوار سیر و پیاز

حشره‌ای است که معمولا لارو آن اقدام به خوردن برگ و سوراخ کردن حبه‌های جوان سیرها می‌کند. نسبت به سایر آفتهای سیر، به دلیل شیوع کمتر خسارت کمتری می‌زند. این حشره از آفتهای مهم پیاز است. اما به سیر هم حمله می‌کند. شاید تفاوت سیر و پیاز را تشخیص نمی‌دهد!!آفت برگخوار سیر و پیاز

محصولات هدف

سیر، پیاز، موسیر و تره فرنگی

خرابی

لارو این آفت به تدریج از برگ‌های گیاه شروع کرده و مرکز گیاه می‌رسد. سپس به تدریج به سمت ریشه گیاه حرکت می‌کند. بدین ترتیب گیاه نسبت به سایر آفات و بیماری‌ها نیز آسیب پذیر می‌شود. مشاهده شده است که آسیب آفت در محیط پیرامون مزرعه بسیار بیشتر از سایر نقاط است. خرابی آفت برگخوار سیر و پیاز

دوره زندگی

حشره برگخوار سیر و پیاز ۲نسل در سال زاد و ولد می‌کند. اولین نسل حشرات بالغ در اواسط اردیبهشت ظاهر می‌شوند. ادامه دوره زندگی آن به صورت شکل زیر است.

پایش و کنترل آفت

بهترین راه کنترل این آفت استفاده از تله‌های فرومون حشرات است. این تله‌ها سفیدرنگ و مثلثی شکل هستند. بهترین مکان نصب تله‌ها در حاشیه مزرعه است. در صورت شایع بودن این آفت در منطقه، در محیط پیرامون مزرعه حداقل از ۸ تله استفاده کنید. در غیر اینصورت ۴ تله در چهارگوشه مزرعه هم کافیست.

راه دیگر هم کاشت تره فرنگی در محیط پیرامون مزرعه است. لارو آفت برگخوار، برگ‌های تره فرنگی را به برگ‌های سیر ترجیح می‌دهد.

سوسک‌های تاول‌زا

سوسک تاول‌زا از آفتهای سیر است که به ندرت بروز می‌کند. نوعی سوسک سیاه رنگ است و علاقه زیادی به قطع سیرهای جوان در اوایل بهار دارد. البته ممکن است در همه مزارع نباشد. یک سوسک تاول‌زا در عرض نیم ساعت می‌تواند یک گیاه سیر را به طور کامل نابود کند. حدود ۲ هفته در اوایل بهار این سوسک‌ها پدیدار می‌شوند. برای مبارزه با این حشره می‌توانید در مزرعه دور بزنید و هرجا این سوسک‌ها را دیدید از بین ببرید. بعد از این دو هفته دیگر نیازی به کنترل این آفت نیست. زیرا تا سال بعد و شاید هرگز پدیدار نشود. سوسک‌های تاول زا


منابع و مراجع

وبسایت کلینیک گیاه پزشکی دانشگاه کرنل (آمریکا)

وبسایت دانشگاه بریتیش کلمبیا-کانادا-گزارش کارشناسی آفتهای گیاه سیر

وبسایت مزرعه rasacreek -مطلب آفات و بیماری‌های سیر

وبسایت سازمان غذا، کشاورزی و محیط زیست ایالت اونتاریو-کانادا


یعقوب دلیجه

محقق در زمینه کشاورزی ارگانیک

علاقه مند به کشاورزی مدرن و هوشمند سازی و بهینه سازی فرآیندها

مسلط به زبان انگلیسی (خواندن و گوش دادن و ترجمه)

مسلط به طراحی سایت با وردپرس و مباحث SEO و تولید محتوای ناب اینترنتی

آشنا به فرآیندهای کشاورزی و دامپروری

و البته خوره کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *