مدیریت مزرعه: ثبت و بایگانی کارهای انجام شده در مزرعه چه فایده‌ای دارد؟

ثبت اطلاعات مزرعه

مدیریت مزرعه کشاورزی شاید یکی از پیچیده‌ترین شغل‌های تولیدی باشد. شما باید هر روز با انواع تامین کننده‌ نهاده‌های کشاورزی و دام سروکار داشته باشید. مراقب محصولات و آفات و علفهای هرز آن باشید. بر روی رقم‌های جدید مطالعه کنید و همیشه به بهبود کمی و کیفی محصولات تولیدی خود فکر کنید. 

مطالعه دقیق این مقاله حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد!

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها در مدیریت مزرعه بخصوص مزارع ارگانیک، ثبت و بایگانی اقدامات انجام شده در مزرعه است. با گارلیکا همراه باشید تا فایده‌های مهم این کار را بررسی کنیم. 

۱-آگاهی از تصمیمات اشتباه

یکی از رازهای موفقیت در هر کاری برطرف کردن و جبران اشتباهات گذشته است. همه ما در مقاطعی از زندگی دچار اشتباه می‌شویم. مهم این است که از آن اشتباهات عبور کرده و به جبران آن فکر کنیم. یکی از بهترین روش‌ها برای بررسی خطا و اشتباهات گذشته، نوشتن و مکتوب کردن تمامی اقدامات انجام شده در مزرعه است. انسان موجود فراموشکاری است. با مکتوب کردن اقدامات انجام شده در مزرعه بعد از هر فصل زراعی می‌توانید بررسی کنید که کدام تصمیمتان اشتباه بوده است. پس خوب است که در مدیریت مزرعه خود از این ابزار سود ببریم.

بخوانیم و بدانیم: مدیریت بحران یخبندان و سرمازدگی در مزرعه و باغ

بهترین تصمیم کدام بوده و در چه شرایطی آن تصمیم را گرفتیم؟ چه شرایط غیر قابل پیش بینی اتفاق افتاد؟ برای سال بعد چه تصمیماتی بگیرم که نتیجه بهتری بگیرم؟ پاسخ این سوالات را شاید هیچ مهندسی نتواند جواب دهد. زیرا متخصصین کشاورزی از سوابق و نوع مدیریت مزرعه شما هیچ اطلاعی ندارند. آنها فقط بر اساس وضعیت کنونی مزرعه راه حلی کوتاه مدت را تجویز می‌کنند. اما ما کشاورزان به راحتی می‌توانیم با نوشتن و ثبت اقدامات در مزرعه خود، این کار را به خوبی انجام دهیم. 

دانستن این موضوع که تصمیم اشتباه گرفته‌اید یک گام جلوتر از ندانستن آن است.

بسیاری از کشاورزان عزیز حتی از تصمیم‌های اشتباه خود با خبر نیستند. با مکتوب کردن اقداماتی که در مزرعه انجام دادیم، حداقل می‌دانیم که در برخی موارد تصمیمات اشتباه گرفته‌ایم. پس یک گام به حل مسئله نزدیک‌تر شدیم.

۲-ثبت اقدامات یکی از شرط‌های مهم احداث یک مزرعه ارگانیک است

میخواهید یک مزرعه ارگانیک راه اندازی کنید؟ یا یک مزرعه ارگانیک را مدیریت کنید؟ بهتر است بدانید که ثبت و بایگانی مکتوب اقدامات انجام شده در مزرعه ارگانیک براساس استانداردهای معروف دنیا الزامی است. هم مزرعه شما سریعتر و راحت‌تر از حالت عادی به ارگانیک تبدیل می‌شود. هم اینکه هزینه‌های کمتری در این راه متحمل می‌شوید.

۳-مدیریت هزینه‌ها و دخل و خرج

در مباحث مدیریت مزرعه یکی از مهم‌ترین شاخه‌ها مدیریت مالی مزرعه است. با مکتوب کردن کارهایی که در مزرعه انجام می‌دهیم، به راحتی می‌توانیم ریز هزینه‌های یک سال زراعی را به طور کامل و دقیق محاسبه کنیم. به این ترتیب می‌توان کنترل کاملی بر روی هزینه‌ها و درآمدهای مزرعه داشت. و اینکه با بررسی دقیق سوابق اقدامات در مزرعه می‌توان راهکارهایی برای کاهش هزینه‌ها یافت. 

۴-بررسی کیفیت نهاده‌ها و مواد مصرفی در مزرعه

با مکتوب کردن اقدامات انجام شده در مزرعه به طور دقیق می‌توانیم موثر بودن یک کود، آفت‌کش یا علف‌کش خاصی را بررسی کنیم. می‌توانیم روش‌های زراعی مختلفی را مطالعه و بررسی کنیم. نتایج خروجی و تناژ محصول را هم کنترل کنیم. بدین ترتیب در سال‌های بعد جلوی تصمیمات اشتباه در کلیه مراحل کاشت، داشت و برداشت محصول گرفته می‌شود. مهم‌تر از همه اینکه نهاده‌ها، آفت کش‌ها و کودهای ورودی به مزرعه به تدریج امتحان خود را پس داده و با نمونه‌های بهتر جایگزین می‌شوند. 

۵-کنترل پیشرفت مالی و تناژ محصولات مزرعه

با کنترل سوابق اطلاعات مکتوب مزرعه می‌توانیم آمار رشد درآمد مزرعه و رشد یا افت تناژ محصولات مزرعه را بدست آوریم. تحلیل و بررسی این آمار باعث تصمیم‌های استراتژیک بهتر برای آینده مزرعه می‌شود. در نهایت این کشاورزان هستند که درآمد و موفقیت آنها روز به روز افزایش می‌یابد. 

۶-پایش حاصلخیزی خاک مزرعهمدیریت مزرعه ارگانیک| خاصلخیزی خاک

یکی از کارهای مهمی که مدیریت مزرعه به عهده دارد، مراقبت و توجه به وضعیت حاصلخیزی خاک مزرعه است. هرسال از خاک مزرعه نمونه گرفته و به آزمایشگاه خاک کشاورزی ببرید. آزمایش خاک اطلاعات مفیدی زیر را به ما می‌دهد:

  • میزان مواد مغذی مورد نیاز گیاهان شامل اشکال مختلف نیتروژن، فسفر، پتاسیم و گوگرد موجود در آب، خاک و گیاه از جمله نیتروزن کل، نیترات و آمونیوم واشکال مختلف فسفر مانند فسفیت و فسفات
  • کاتیونها مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و نسبت آنها
  • میزان موادآلی ( درصد کربن) موجود در خاک، هوموس، همچنین درصد رطوبت موجود در خاک
  • اندازه گیری اسیدیته (PH) و هدایت الکتریکی(EC) خاک
  • اندازه گیری میزان عناصر فلزی مورد نیاز گیاهان مانند بر، مس و روی و همچنین فلزات سنگین
  • سموم کشاوری یا هیدروکربنهای موجود در خاک
  • اطلاعات ساختمان فیزیکی خاک مانند چگالی، دانسیته، تخلخل و دانه بندی 

با ثبت و بایگانی هرساله این اطلاعات و مقایسه آن با سال‌های قبل اطلاعات با ارزشی از خاک مزرعه بدست می‌آید.  این اطلاعات باعث اتخاذ تصمیم‌های مناسب برای بهبود حاصلخیزی خاک می‌شود. همچنین شناخت وضعیت خاک مزرعه در انتخاب محصول سازگار برای کاشت در مزرعه کمک می‌کند. 

۷-مدیریت و کنترل منابع انسانی در مزرعه

هزینه‌های منابع انسانی (کارگر) در مزارع کشاورزی یکی از مهم‌ترین هزینه‌های هر مزرعه است. شخص مدیریت مزرعه باید اطلاعات مکتوب مزرعه را بررسی کند. با توجه به حجم کار، به طور دقیق نیروی انسانی مورد نیاز برای مزرعه را تعیین و و در زمان مناسب بکارگیری کند. نیروی کار اضافی باعث هدر رفت منابع و کمبود نیروی کار نیز باعث کاهش کیفیت کار انجام گرفته می‌شود. 

۸-بهتر شدن وضعیت مالی کشاورزان

ما کشاورزان باید بدانیم که تصمیم اشتباه یک فاجعه نیست. اما تکرار یک تصمیم اشتباه در سال زراعی بعدی حماقت بزرگی است. بهترین رقیب هرکسی فقط خودش است. باید سعی کنیم در هر سال زراعی نسبت به سال قبل محصول بیشتری برداشت کنیم. نیازی نیست با کشاورزان دیگر رقابت کنیم فقط کافیست تا نسبت به سال قبل خود کمی بهتر باشیم. با ادامه این روند، به تدریج موفق‌ترین کشاورز منطقه خواهیم شد. 


فایلهای پیوست

فایل زیر نمونه‌ ساده‌ای از جدول ثبت اقدامات مزرعه است که بوسیله نرم افزار MS.Word طراحی شده است. خودم هم حدود ۲ سال است که از همین جدول استفاده می‌کنم. ساده و منظم و ترو تمیز است و به راحتی میتوانم در انواع کلاسورها آنرا بایگانی کنم. شاید هم بخواهید اقدامات خود را به صورت الکترونیک و به وسیله گوشی هوشمند خود ثبت کنید. باز هم این فایل به درد شما می‌خورد چون به راحتی قابل ویرایش است. 


لطفا نظرات و پیشنهاد خود را برای بهبود وبسایت و یا محتوای درخواستی در بخش نظرات اعلام بفرمایید. یا اینکه با استفاده از اطلاعات تماس ارائه شده در وبسایت، با بنده در تماس باشید. 

پایدار و سبز باشید… 


یعقوب دلیجه

محقق در زمینه کشاورزی ارگانیک

علاقه مند به کشاورزی مدرن و هوشمند سازی و بهینه سازی فرآیندها

مسلط به زبان انگلیسی (خواندن و گوش دادن و ترجمه)

مسلط به طراحی سایت با وردپرس و مباحث SEO و تولید محتوای ناب اینترنتی

آشنا به فرآیندهای کشاورزی و دامپروری

و البته خوره کتاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *