علفهای هرز در سیر و کنترل شیمیایی آن

مبارزه شیمیایی با علفهای هرز سیر

زمان لازم برای مطالعه و تفکر: ۱۸ دقیقه

علفهای هرز صرفا یک گیاه خاص نیستند. بلکه معمولا بسته به شرایط و نوع محصول اصلی تعریف می شود. این علفها گیاهانی هستند که سالها در مزرعه رشد کرده و با پراکندن بذر و دوباره رشد کردن، به تکامل و سازگاری بسیاری خوبی رسیده اند. به همین دلیل است که مبارزه با علفهای هرز بسیار سخت است. آنها مزرعه هایی که سالها در آن رشد کرده اند را خانه خود می دانند.

اصولا هر گیاهی که ناخواسته در مزرعه و کنار گیاه اصلی رشد می کند و از منابع آبی و غذایی مزرعه استفاده می کند علف هرز می گویند. علفهای هرز در طول تاریخ چند هزار ساله کشاورزی همیشه وجود داشته اند. این علف ها معمولا در کنار محصول اصلی رشد می کنند و خسارت های زیادی به مزرعه و اقتصاد کشاورزی وارد می کنند.

در این مقاله اهمیت کنترل علفهای هرز در مزراع سیر را بررسی می کنیم؛ همچنین به معرفی سموم شیمیایی مورد استفاده در مزارع سیر می پردازیم. همانطور که در مطالب قبل گفتیم، گیاه سیر به خصوص در اوایل فصل رشد توانایی رقابت با علفهای هرز را ندارد. پس اگر می خواهیم از مزرعه سیر خود محصول مناسبی برداشت کنیم باید مراقب علف های هرز مزرعه باشیم. در همه مزارع حداقل یک علف هرز پیدا می شود. آنها همه جا رشد می کنند و بذر خود را پراکنده می کنند.

بخوانیم: علفهای هرز سیر را بهتر بشناسیم!

چرا در محصولات مشابه علفهای هرز مشابهی پدیدار می شوند؟

هر علف هرز شکل و ساختمان ویژه ای دارد. مثلا گیاه سیر از املاح و مواد مغذی مشخصی در خاک بهره می برد. همچنین ریشه آن غده ای و نیمه عمیق است. همانند گندم، ریشه افشان و سطحی ندارد. علف هرز از آن بخش از مزرعه که گیاه اصلی کمتر استفاده می کند بهره می برد و رشد می کند. به همین دلیل محصولات کشاورزی مشابه و هم خانواده، در معرض علفهای هرز مشابهی هستند.

چه روشهایی برای مبارزه با علفهای هرز مزارع سیر پیشنهاد می شود؟

روش های مبارزه با علف های هرز در سیر به شرح زیر می باشد :

روشهای مکانیکی و سنتی

۱- استفاده از آبیاری جهت رویش علف های هرز و شخم علف های هرز سبز شده قبل از کاشت محصول

۲- استفاده از روش وجین در سطح های کم (بعضی از کشاورزان برای سطح زیر کشت زیاد هم از این روش استفاده میکنند که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد).

مالچ و محصول پوششی

محصول پوششی گیاهی است که برای پرکردن فاصله بین ردیف ها در سیر کاشته می شود. ترجیحا دیرتر از سیر کاشته می شود و رشد آن باید کمتر از محصول اصلی (سیر) باشد. گیاه پوششی از رشد علف هرز در مزرعه جلوگیری می کند. می توانیم از لوبیا، ذرت علوفه ای، گندم، جو یا شبدر و یونجه به عنوان محصول پوششی استفاده کنیم. یک راه ارزان تر استفاده از کاه است. هم ارزان است و هم کاربردش راحت است. فقط مراقب تجمع رطوبت و قارچ زدگی باشید.

 کاشت محصول پوششی در جلوگیری از علف هرز سیر
محصول پوششی در علف هرز سیر

بیشتر بخوانید:

سیر ارگانیک: از مزرعه تا انبار

برداشت سیرهای درشت در ۱۰ گام

اضافه کردن مالچ به خاک مزرعه باعث حفظ محصول از سرمای زمستان (در مناطق بسیار سرد) می شود. علاوه بر آن از رشد هرگونه علف هرز به طور قابل ملاحظه ای جلوگیری می کند. همچنین باعث خنک ماندن خاک در تابستان های گرم می شود. گیاه سیر خاک خنک را می پسندد. می توانیم از کاه و کلش و بقایای گیاهی خرد شده مزرعه، چیپس چوب یا خرده چوب و یا کمپوست استفاده کنیم (یکی از اصول مزرعه ارگانیک). استفاده از آنها باعث جلوگیری از رشد علف های هرز می شود. هرچه علف های هرز مزرعه کنترل شود، سیرهای درشت بیشتری برداشت خواهیم کرد. البته باید دقت کنیم که خود این مواد نباید دارای بذر علف های هرز باشند. ما که نمی خواهیم به جای یک مزرعه ارگانیک سیر، یک مزرعه پر از علف های هرز داشته باشیم!!

مالچ
مالچ در جلوگیری از علف هرز سیر

روش شیمیایی

الف- علف کش گل ( اکسی فلور فن ) برای مبارزه با علف های هرز پهن برگ و کشیده برگ در مرحله ۲تا۴ برگی علف هرز به میزان ۲ لیتر در هکتار در مرحله ۲تا۵ برگی پیاز و سیر و یا با دز شکسته به میزان ۰٫۷۵ لیتر در هکتار در دو نوبت با فاصله ۱۸ روز . در کشت نشایی پیاز یک نوبت به میزان ۱٫۵ تا ۲ لیتر در هکتار پس از انتقال نشاء در مرحله ۲تا۴ برگی علف های هرز

ب – علف کش توتریل (ایوکسینیل) برای مبارزه با علف های هرز پهن برگ به میزان ۳ لیتر در هکتار پس از رویش علف های هرز در مرحله ۴ برگی سیر

ج- علف کش رونستار ( اگزادیازون ) برای مبارزه با علف های هرز پهن برگ و کشیده برگ به میزان ۲تا۳ لیتر در هکتار در مرحله ۴-۲ برگی علف هرز به صورت پس رویشی.

پژوهشی در مورد انتخاب بهترین سم شیمیایی برای مبارزه با علف هرز در گیاه سیر

ارزیابی کارایی علفکش های مختلف در کنترل علف های هرز سیر (Allium Sativum)

حسینی مصطفی,قربانی رضا,بازوبندی محمد,باقری علیرضا*

* گروه زراعت، دانشکده کشاورزی، دانشگاه فردوسی مشهد

خلاصه مقاله:

به منظور ارزیابی کارایی تعدادی از علفکش ها بر علف های هرز و عملکرد سیر، آزمایشی در مزرعه سیاهدشت واقع در شهرستان فاروج انجام شد. این آزمایش در ۱۴ نمونه کاملا یکسان از نظر تعداد بوته سیر، شرایط  زمین، نوع آبیاری و… قرار گرفت. نمونه ها به شرح زیر هستند:

علفکش دو منظوره کلرتال متیل (داکتال) با مقادیر ۴، ۸، ۱۲ و ۱۶ کیلوگرم در هکتار(۴ نمونه)

علفکش اکسی فلورفن (گل) با مقادیر ۰٫۷۵، ۱٫۵، ۳ و ۵ لیتر در هکتار (۴ نمونه)

علفکش ایوکسینیل (توتریل) با مقادیر ۱، ۲، ۳ و ۶ لیتر در هکتار(۴ نمونه)

نگهداری با وجین دستی (۱ نمونه)

نمونه شاهد (۱ نمونه بدون هیچگونه عملیاتی برای از بین بردن علفهای هرز)

نتیجه گیری

در انتهای پژوهش مشخص شد که علفکش اکسی فلورفن(گل) با دز ۳ لیتر در هکتار بهترین نتایج را به دنبال دارد. همچنین در رتبه دوم وجین دستی قرار می گیرد اما همه ما می دانیم که این روش هزینه و وقت زیادی از کشاورز می گیرد. اما یکی از نتایج جالب این تحقیق مربوط به شرایط نمونه شاهد بود. نمونه شاهد که برای آن هیچگونه عملیاتی انجام ندادیم بدترین شرایط از نظر تجمع علفهای هرز و تناژ محصول داشت. (نمونه شاهد توسط گارلیکا تهیه و بررسی شد).

منابع

ارزیابی کارایی علفکش های مختلف در کنترل علف های هرز سیر (Allium Sativum)، مصطفی حسینی و دیگران

وبسایت greyduckgarlic

وبسایت garlicfarm

کتاب: علفهای هرز و کنترل آنها، مولف: فرشاد ابراهیم پور و جواد یوسفی، انتشارات دانشگاه پیام نور (صفحه دانلود این کتاب)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *