شروع یک مزرعه ارگانیک (۲)

زمان لازم برای مطالعه و تفکر : ۲۵ دقیقه

می خواهید مزرعه ارگانیک راه اندازی کنید؟ در ادامه با این مقاله جالب و آموزشی همراه باشید.

خیلی از کشاورزان یا مردم وقتی کلمه ارگانیک را می شنوند یاد محصولات بدون سم و کود شیمیایی و رشد یافته بصورت کاملا طبیعی و در فصل رشد خودش می افتند. شاید بسیاری از تصورات مردم در این زمینه درست باشد اما سخت ترین و پیچیده ترین بخش زنجیره تولید محصولات کشاورزی ارگانیک مربوط به ارگانیک سازی مزرعه است. اما تعریف بسیار ساده و دقیق کشاورزی ارگانیک عبارتست از:

” مدیریت مزرعه کشاورزی و تولید محصول به گونه ای که بسیاری از نیازمندی های مزرعه مانند کود و دفع آفات بوسیله فرآیندهای زیستی و طبیعی خودش انجام شود. مزرعه ما نباید از منابع خارج از مزرعه استفاده کند یا کمتر استفاده کند. همچنین ترتیب کشت محصولات باید به گونه ای باشد که به خاک مزرعه کمتر فشار بیاید. خاک مزرعه ارگانیک باید سال به سال از نظر مواد مغذی بهتر و بهتر شود.”

در یک مزرعه ارگانیک، وضعیت خاک روز به روز بهتر می شود.

اگر شما خودتان می خواهید مزرعه خود را به یک مزرعه ارگانیک و کاملا طبیعی تبدیل کنید شاید زمان زیادی برای این کار نیاز داشته باشید، اما مادر طبیعت پاداش زیادی برای شما کنار خواهد گذاشت. برای رسیدن به این هدف باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید.

ب-مزرعه خود را بسازید.

garlika.ir

۱-کمپوست مزرعه را خودتان بسازید

در ساخت یک مزرعه ارگانیک، دپوی کود و کمپوست از اولین کارهایی است که باید انجام دهید. با این کار نیاز شما به کودهای شیمیایی کاهش می یابد. بهتر است محل انباشته کردن کود و ساخت کمپوست در داخل مزرعه باشد.

می توانید کمپوست را در یک جعبه چوبی که تهویه خوبی دارد نگه داری کنید یا اینکه روی سطحی بتنی بریزید. از کود حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، بز، مرغ، اسب و … استفاده کنید و آنها را دپو و انبار کنید. همچنین می توانید از برگهای درختان و بقایای گیاهان نیز استفاده کنید. (شکل فوق یک جعبه ساخت کمپوست ارگانیک دست ساز از نوع خانگی را نشان می دهد. شکل زیر هم نوع بزرگتر و مزرعه ای آن را نشان می دهد.)

garlika.ir

کودهای حیوانی ابتدا به رنگهای قهوه ای هستند و بعد از عمل آوری رنگ قهوه ای سوخته و تیره پیدا می کنند. مثل خاک جنگل. اما گودهایی که از بقایای گیاهی بدست می آیند معمولا ابتدا سبز بوده بعدا تیره می شوند.

وقتی کودها را دپو کردید باید هر چند وقت آنها را مخلوط کنید تا هوا و نور خورشید به همه جا آن برسد.

garlika.ir

۲-به طور منظم به گیاهان مزرعه آب بدهید.

نظم در تمام کارها بسیار سازنده و یکی از عوامل پیشرفت و موفقیت مزرعه است. حتی گیاهان هم به نظم حساس اند. اگر به طور منظم به آنها آب نرسد، دلخور می شوند و خوب رشد نمی کنند. یکی از مهم ترین چالش ها در کشاورزی کشورمان، مدیریت آب مزرعه است. شما نمی توانید به روش های سنتی و قدیمی مانند غرقابی محصولات مزرعه را آبیاری کنید؛ زیرا ضربه بسیار بزرگی به منابع آب سطحی و زیر سطحی می زنید. به جای آن از روش های مدرن آبیاری مانند آبیاری قطره ای، زیر سطحی، باران مصنوعی و نواری استفاده کنید. هم نظم خوبی به مزرعه می دهید؛ هم نیروی کار کمتری استخدام می کنید؛ هم منابع آبی خود را حفظ نموده اید و هم محصولاتتان بهتر رشید می کنند و بیشتر محصول می دهند.

بهتر است صبح خیلی زود به گیاهان آب بدهید. زیرا صبح زود، در تمام فصول سال خنک تر است و تبخیر و تعرق کمتری صورت می گیرد و از منابع آبی بصورت بهینه استفاده می کنید.

هرگاه تصمیم گرفتید گیاه یا محصولی در مزرعه بکارید ابتدا با متخصص مربوطه مشورت کنید و نیاز آبی آن محصول را جویا شوید. خود را برای تامین نیاز آبی گیاه آماده کنید و برای آن برنامه ریزی جامعی داشته باشید.

garlika.ir

۳-مراقب علف های هرز باشید.

شما نمی توانید هم یک مزرعه ارگانیک داشته باشید و هم علف های هرز مزرعه خود را با سموم شیمیایی دفع کنید. اگر مزرعه شما کوچک است با دست این کار را بکنید. اگر دو الی سه سال به تناوب این کار را انجام دهید، به تدریج از مقدار علف های هرز کاسته می شود. اما اگر مزرعه شما بسیار بزرگ است می توانید از سموم ارگانیک با منشا گیاهی یا پاشیدن خاک اره یا پاشیدن گاه در سطح مزرعه استفاده کنید. به این کار مالچ پاشی می‌گویند. پاشیدن کاه در سطح مزرعه ارزانترین راه است اما پایداری زیادی ندارد.

بخوانیم و بدانیم: مالچ و کاربردهای آن در مزرعه ارگانیک

۴-محصولات متنوع بکارید.

اگر بتوانید تنوع محصول را در مزرعه افزایش دهید احتمال آفت زدگی به صورت بالقوه کمتر می شود. همچنین باعث می شود مشتریان شما گزینه های خرید بیشتری داشته باشند.

به یاد داشته باشید گیاهان و محصولاتی بکارید که مصرف محلی داشته باشند و در آب و هوا و خاک محل زندگی شما به راحتی و با کیفیت خوب رشد کنند.

garlika.ir

۵-استفاده از مبارزه بیولوژیک با آفات (ابزارهای طبیعی)

آفت کش ها و سموم شیمیایی به ندرت در مزارع ارگانیک اجازه استفاده دارند. پس همیشه دنبال راه های طبیعی برای از بین بردن آفات باشید.

یک چاله کوچک آب همانند برکه ایجاد کنید. این کار باعث جذب مارمولک ها و قورباغه ها و … می شود. تجمع و تنوع این حیوانات در مزرعه باعث تعدیل آفات و حشرات مفید و مضر در مزرعه می شوند. همچنین باعث زیباتر شدن محیط مزرعه می شود. برای دفع حشرات مضر و آفات به دنبال ابزارهای طبیعی مانند اسپری فلفل، اسپری عصاره سیر، روغن های باغبانی و… باشید. هم ارزانتر است و هم طبیعی و ارگانیک.

اطمینان حاصل کنید که گیاهان و محصولات شما، آب و نور کافی را دریافت می کنند. زیرا گیاهان سالم و سرحال راحت تر می توانند با آفات و بیماری ها مبارزه کنند.

البته می توانید به مطلب زیر هم سر بزنید. در این مطلب به تدریج تمام سوالات و مشکلات مان در راه اندازی یک مزرعه ارگانیک حل خواهد شد. به زودی این مطلب به راهنمای کاملی برای شروع، راه اندازی و مدیریت یک مزرعه ارگانیک خواهد بود.

نقشه راه توسعه یک مزرعه ارگانیک

پایان قسمت دوم

گارلیکا

دانشنامه کشاورزی مدرن


ارادتمند شما

یعقوب دلیجه

محقق در زمینه کشاورزی مدرن

علاقه مند به کشاورزی مدرن و هوشمند سازی و بهینه سازی فرآیندها

مسلط به زبان انگلیسی (خواندن و گوش دادن)

مسلط به طراحی سایت با وردپرس

آشنا به تولید محتوای ناب اینترنتی

آشنا به فرآیندهای کشاورزی و دامپروری

و البته خوره کتاب


منابع

 http://www.nal.usda.gov/afsic/pubs/ofp/ofp.shtml

 https://woodleaffarm.com/growing-peaches/

 http://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/advice/g2104/organic-gardening-tips-460309/

 http://www.omafra.gov.on.ca/english/crops/facts/09-073.htm

 http://www.omafra.gov.on.ca/english/crops/facts/09-073.htm

 http://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/advice/g2104/organic-gardening-tips-460309/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *