شروع یک مزرعه ارگانیک (۱)

یک مزرعه ارگانیک

زمان لازم برای مطالعه و تفکر: ۴۳ دقیقه

می خواهید مزرعه ارگانیک راه اندازی کنید؟ در ادامه با این مقاله جالب و آموزشی همراه باشید.

خیلی از کشاورزان یا مردم وقتی کلمه ارگانیک را می شنوند یاد محصولات بدون سم و کود شیمیایی و رشد یافته بصورت کاملا طبیعی و در فصل رشد خودش می افتند. شاید بسیاری از تصورات مردم در این زمینه درست باشد اما سخت ترین و پیچیده ترین بخش زنجیره تولید محصولات کشاورزی ارگانیک مربوط به ارگانیک سازی مزرعه است. اما تعریف بسیار ساده و دقیق کشاورزی ارگانیک عبارتست از:

” مدیریت مزرعه کشاورزی و تولید محصول به گونه ای که بسیاری از نیازمندی های مزرعه مانند کود و دفع آفات بوسیله فرآیندهای زیستی و طبیعی خودش انجام شود. مزرعه ما نباید از منابع خارج از مزرعه استفاده کند یا کمتر استفاده کند. همچنین ترتیب کشت محصولات باید به گونه ای باشد که به خاک مزرعه کمتر فشار بیاید. خاک مزرعه ارگانیک باید سال به سال از نظر مواد مغذی بهتر و بهتر شود.”

در یک مزرعه ارگانیک، وضعیت خاک روز به روز بهتر می شود.

اگر شما خودتان می خواهید مزرعه خود را به یک مزرعه ارگانیک و کاملا طبیعی تبدیل کنید شاید زمان زیادی برای این کار نیاز داشته باشید، اما مادر طبیعت پاداش زیادی برای شما کنار خواهد گذاشت. برای رسیدن به این هدف باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید.

آزمایش گرفتن از خاک مزرعه ارگانیک
یکی از کارهای مهم آزمایش گرفتن از خاک مزرعه است

الف-آماده سازی زمین

۱-خاک خود را آزمایش کنید

خاک مزرعه شما ممکن است برای شروع کشت محصولات، مناسب نباشد یا تعادل مواد مغذی معدنی و آلی در آن نیاز به تنظیم داشته باشد. یا در حالت بحرانی می تواند پر از فلزات سنگین و بسیار مضر مانند سرب، جیوه یا کادمیوم باشد. این عدم تنظیم مواد مغذی یا وجود عوامل مضر شاید از سیاست گذاری و استفاده غلط از زمین باشد یا شاید از زمین و مزرعه همسایه نفوذ کرده باشد. قبل از شروع مزرعه ارگانیک خود، خاک خود را آزمایش کنید. تصوری خام است اگر فکر کنیم که خیلی راحت بذرها را بکاریم و بهترین وسالم ترین محصول را از مزرعه بگیریم و وضعیت زیستی مزرعه را سال به سال هم بهتر شود.

  • یک کیت خانگی تست خاک فقط برآورد اولیه ای از سنجش وضعیت خاک ارائه می دهد که شامل اعدادی است که شاید برای بسیاری از کشاورزان بی معنی باشد. پس اگر خاکشناسی نمی دانید بهتر است چند نمونه از خاک مزرعه را به آزمایشگاه خاک کشاورزی (خاکشناسی)ببرید. متخصصان خاک شناسی همیشه می توانند برآورد بهتری از وضعیت خاک مزرعه و اینکه چه محصولی در این خاک بهتر عمل می آید، ارائه می دهند.
  • نمونه خاک و نتایج آزمایش ها را برای دفتر جهاد کشاورزی منطقه خود ارسال کنید. همچنین حتما در درخواست خود قید کنید که می خواهید مزرعه ای ارگانیک داشته باشید. بدین ترتیب آنها فقط راهکارهای ارگانیک سازی مزرعه را به شما پیشنهاد خواهند داد.
  • بهترین زمان برای آزمایش خاک، فصل پاییز است.
کود حیوانی در مزرعه
به فکر تامین کود حیوانی مزرعه ارگانیک باشید!

۲-براساس نتایج آزمایش، خاک خود را اصلاح کنید

در مرحله اول(آزمایش) از وضعیت خاک مزرعه خود مطلع شدید. شاید وضعیت خاک به قدری خراب است که باید هزینه و وقت زیادی صرف کنید تا به یک مزرعه ارگانیک دست پیدا کنید. یعنی باید مکان مزرعه خود را تغییر دهید و یا از ارگانیک کردن مزرعه خود صرف نظر کنید. اما اگر بخت با شما یار باشد، نیاز به کمی تقویت و اصلاح نیاز خواهد داشت. خوش به حالتان! شروع کنید و از لحظه لحظه آن لذت ببرید.

  • تخلیه و اصلاح خاک ضعیف ممکن است بسیار پرهزینه و زمانبر باشد یک راه دیگر نصب زهکش های عمقی و لوله گذاری عمیق است که آن هم بسیار گران و پرهزینه است. مگر اینکه خودتان دست به آچار شوید و آن را در مزرعه خود نصب کنید.
  • در برخی موارد شما می توانید به صورت اصولی و با رعایت موارد کشاورزی ارگانیک همانند رعایت ترتیب محصولات، کاشت و استفاده از مزرعه را شروع کرد اما رسیدن به خاک مناسب و استاندارد برای مزرعه ارگانیک، چیزی در حدود ۱۰ سال زمان می برد. روش هایی مانند رعایت تنوع و ترتیب محصولات، کود حیوانی و استفاده از کمپوست و مبارزه بیولوژیک به جای استفاده از سموم شیمیایی، می تواند این روند را سریع تر و ارزانتر کند.
  • از پیشنهادات متخصصان خاکشناسی و مشاوره های سازمان جهاد کشاورزی استفاده نموده و تصمیم بگیرید که ابتدا به صورت اساسی خاک خود را اصلاح می کنید و کشاورزی را شروع می کنید یا اینکه ترجیح می دهید به صورت تدریجی خاک شما اصلاح شود.
نقش آب و هوا در کشاورزی ارگانیک
آب و هوای منطقه خود را به خوبی بشناسید

۳-آب و هوا را در پروژه خود در نظر بگیرید

گیاهانی را برای کشت در مزرعه ارگانیک خود انتخاب کنید که با اقلیم و آب و هوای منطقه مزرعه شما سازگار باشند. چون گیاهان ناسازگار فقط با کود و سموم شیمیایی زیاد رشد می کنند. و این یعنی محصول غیر ارگانیک.

  • شما ابتدا باید اقلیم و آب هوای منطقه خود را بشناسید. گرم است یا سرد؛ اغلب اوقات آفتابی است یا ابری؛ باران بیشتر می بارد یا برف، معتدل خزری است یا گرم و خشک یا سرد و خشک یا حتی گرم و مرطوب؛ هرکدام از اقلیم ها دارای محصولات خاصی است که در آن منطقه بهتر رشد می کند.
  • همیشه بر روی محصولات انتخابی خود و شرایط رشد آنها تحقیق و مطالعه و آزمایش کنید و از دست آوردهای علمی خود در عمل استفاده کنید.
بازارهای محلی کشاورزی
از راهکارهای بازاریابی محصولات، شرکت در بازارهای محلی است.

۴-بازارهای محلی کشاورزی را بررسی کنید.

به بازارهای محلی کشاورزی بروید. بیشتر محصولاتی که در آنجا به فروش می روند، محصولاتی هستند که با اقلیم و آب و هوای منطقه شما سازگارند. از تجربیات کشاورزان با تجربه حاضر در بازارهای محلی نیز استفاده کنید. از آنها بپرسید چه نوع محصولاتی در مزارع خود می کارند و اینکه چه محصولاتی نگهداری کمتری نیاز دارند و آفت کمتری می گیرند؛ بپرسید خاک مزرعه آنها چگونه است، آیا آنها خاک خود را هر سال تقویت می کنند؟  با کشاورزان مختلف به عنوان همکاران آینده خود شبکه سازی کنید و شماره موبایل و آدرس منزل و مزرعه آنها را درخواست کنید. بعدها این ارتباطها و شبکه سازی ها برای بازاریابی محصولات تولیدی شما کمک خواهد کرد.

کاشت محصولات

۵-محصولات مورد نظر را بکارید

محصولات انتخابی خود را با دقت و حوصله بکارید. در هنگام کاشت دقت کنید که فاصله مناسبی برای ردیفها در نظر بگیرید. اگر این فاصله زیاد باشد باعث تهویه هوای بیشتر و مستعد شدن محصول برای حملات قارچی می شود. اگر این فاصله از یک حدی کمتر باشد، باعث دشواری عملیات داشت و برداشت می شود. پس با برنامه ریزی قبلی بکارید و لذت ببرید.

البته می توانید به مطلب زیر هم سر بزنید. در این مطلب به تدریج تمام سوالات و مشکلات مان در راه اندازی یک مزرعه ارگانیک حل خواهد شد. به زودی این مطلب به راهنمای کاملی برای شروع، راه اندازی و مدیریت یک مزرعه ارگانیک خواهد بود.

نقشه راه توسعه یک مزرعه ارگانیک

پایان قسمت اول

گارلیکا

دانشنامه کشاورزی


ارادتمند شما

یعقوب دلیجه

محقق در زمینه کشاورزی مدرن

علاقه مند به کشاورزی مدرن و هوشمند سازی و بهینه سازی فرآیندها

مسلط به زبان انگلیسی (خواندن و گوش دادن)

مسلط به طراحی سایت با وردپرس

آشنا به تولید محتوای ناب اینترنتی

آشنا به فرآیندهای کشاورزی و دامپروری

و البته خوره کتاب


منابع

 http://www.nal.usda.gov/afsic/pubs/ofp/ofp.shtml

 https://woodleaffarm.com/growing-peaches/

 http://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/advice/g2104/organic-gardening-tips-460309/

 http://www.omafra.gov.on.ca/english/crops/facts/09-073.htm

 http://www.omafra.gov.on.ca/english/crops/facts/09-073.htm

 http://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/advice/g2104/organic-gardening-tips-460309/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *